Strona G��wna
Szukaj:   
abc     o nas     login
Wzmocnij POWER - wyjd¼ na rower

Jeśli podoba Ci się ta strona, zagłosuj na nas.

Wyprawy Rowerowe
z powrotem strona główna do góry

Index stron

 • tapety

  Jeśli chcecie przyozdobić sobie ekran lub ścianę kołorowerowym obrazkiem, możecie go pobrać na tej stronie. Prosimy jednak o przestrzeganie zasad, na jakich publikowane są te materiały.

 • wyprawa1996
 • przedwiosnie_07_2

  W marcowy weekend 17-18, nie czekając na kalendarzową wiosnę oraz pomimo kiepskich prognoz pogody, wyruszyliśmy na wschód Polski, a dokładniej w okolice Chełma i Włodawy, by zwiedzić parki krajobrazowe - Chełmski i Sobiborski, oraz przejechać liczne bagna i rozlewiska. Oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie zerknięcia na cudownie rozlany o tej porze roku malowniczy Bug.

 • przedwiosnie_07_3
 • kieslowski

  Historia pewnego zakładu sprzed ponad trzydziestu lat, w którym rower odegrał znaczącą rolę, w felietonie Grzegorza Skurskiego. Tekst porusza bliską nam materie podróży rowerowych, dlatego postanowiliśmy opublikować go dla naszych czytelników. „Nie pamiętam kto to sprowokował i jaki był przebieg rozmowy, ale finał był taki, że Kisiel i ja przeciwko reszcie ekipy założyliśmy się o „pół litra”, że w dwa dni dojedziemy na rowerach z Warszawy do Zakopanego.”

 • kwik1_2012_0

  Jak sfotografować Nepomuka wewnątrz zakratowanej kapliczki? Szczególnie jeśli jest to Nepomuk ponad metrowej wielkości? Oto krótki poradnik dla fotografów, którzy chcieli by spróbować tej niezwykłej sztuki. (O rowerach też słówko wspomnę).

 • Antica
 • rwm_2017_0

  W roku 2017 majówkowy kalendarz ułożył się wręcz idealnie i postanowiliśmy pojechać na cały tydzień do Rumunii. Wybór padł na mało znane okolice miasta Deva w tym góry Munții Metalifieri (Rudawy Siedmiogrodzkie) dające dobrą sieć wolnych od ruchu samochodowego dróg, wiodących przez niezbyt wysokie przełęcze.

 • 0+0=6430 czyli rowerem przez Kanadę

  Pomysł przejazdu rowerem przez Kanadę zaświtał mi po raz pierwszy jakieś 10-15 lat temu podczas pobytu w Victorii, stolicy prowincji British Columbia, położonej uroczo nad brzegiem Pacyfiku na wyspie Vancouver. Spędzałem tam wtedy z rodziną wakacje.

 • 0+0=6430 czyli rowerem przez Kanadę - reportaż

  W sobotę, 8 czerwca 2002 padał drobny deszcz. Byłem już spakowany i gotowy do drogi od poprzedniego dnia...

 • 0+0=6430 czyli rowerem przez Kanadę - zdjęcia z wyprawy
 • 347 km w 18 godzin

  Pewnego sierpniowego ranka wyruszyłem na próbę przejechania ponad 300 km w ciągu jednego dnia. W sumie przez 18 godzin przejechałem 347 km. Trasa wiodła z Warszawy przez Górę Kalwarię do "lubelskiej", dalej prosto na Lublin. Przed samym Lublinem skręciłem do Kazimierza Dolnego, potem przez Puławy i Radom na "radomiankę" i powrót do domu.

 • A co Ty wiesz o Kurpiach?

  Test wiedzy o Kurpiach.

 • abc

  Terminologia rowerowo-podróżnicza ma to do siebie, ze niekiedy znane od lat słowa nabierają zupełnie nowych znaczeñ, zwłaszcza jeżeli podróżuje się w grupie. Chętnych do zgłębienia specyfiki rowerowego słownictwa zapraszamy do skorzystania z naszego leksykonu. Ułatwi to również poruszanie się po stronach Koło Roweru.

 • apteczka

  Podstawową apteczkę powinien posiadać każdy uczestnik wyprawy. Część leków, tych używanych tylko przy wypadkach można mieć w apteczce wspólnej. Każdorazowo przed wyjazdem należy sprawdzić zawartość apteczki, oraz skontrolować terminy ważności leków. Do każdego leku powinna być dołączona ulotka informacyjna o sposobie działania i dawkowaniu. Apteczkę należy chronić przed wilgocią i zgnieceniem w sakwie.

 • atlas

  Recenzja atlasu wydawnictwa Carta Blanca skierowanego przede wszystkim do ludzi młodych, aktywnych, spędzających czas poza miastem; nie tylko dla amatorów dwóch kółek, ale także - pieszych wędrówek. Przyda się w czasie planowania krótkich wypadów i wielokilometrowych wypraw.

 • austria 2003 - galeria zdjęć

  Galeria zdjęć do reportażu z wyjazdu do Austrii w 2003 roku.

 • austria 2003 - galeria zdjęć

  Galeria zdjęć do reportażu z wyjazdu do Austrii w 2003 roku.

 • austria 2003 - reportaż

  Na przełomie lipca i sierpnia przejechaliśmy rowerami 1250 km robiąc pętle dookoła Austrii. Trasa wiodła w pierwszej części przez Alpy [było ciężko, ale za to ciekawie] osiągając swój kulminacyjny punkt na przełęczy Hochtor 2502m n.p.m. Alpejską część trasy zakoñczyliśmy zwiedzaniem Salzburga. Druga część wycieczki poprowadziła nas wzdłuż rzek Inn i Dunaj. [było łatwo, ale za to nudno] wśród winnic i owocowych ogrodów odwiedziliśmy romantyczne, małe miejscowości. Naszą podróż rozpoczeliśmy i zakoñczyliśmy w Wiedniu.

 • autorzy serwisu
 • autorzy serwisu

  Marek Feszczuk (meeck) informatyk, elektonik Na co dzieñ zajmuje się unixowymi systemami komputerowymi. Twórca zaplecza technicznego stron Koło Roweru oraz autor wielu tekstów. Na rowerze jeździ od dzieciñstwa. To co lubi najbardziej to podziwianie świata z wysokości siodła rowerowego w czasie długich wypraw. Rowerował w Europie: Czechach, Słowacji, Austrii, Węgrzech, Rumunii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Estonii, Łotwie, Litwie

 • autorzy serwisu

  Piotr Piłaciñski (Piła) informatyk, dokumentalista. Na co dzieñ zajmuje się systemami bazodanowymi. Niestrudzony organizator i pomysłodawca wielu rowerowych wyjazdów. Autor wielu praktycznych porad, reportaży oraz fotografii. Na rowerze jeździ od zawsze, no od prawie zawsze. To co lubi najbardziej to długie i dalekie, wielodniowe podróże, szczególnie w terenach górzystych, gdzie można "dać sobie w udo". Rowerował w Europie: Czechach, Słowacji, Austrii, Węgrzech, Rumunii, Grecji, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Danii, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii, oraz po świecie: w Indiach.

 • autorzy serwisu

  Piotr Zabłudowski (Zabeł) grafik, dokumentalista Prowadzi własną firmę reklamową. Twórca graficznej oprawy stron Koło Roweru. Autor wielu tekstów, zdjęć, oraz filmów. Na rowerze jeździ od dawna. Najbardziej lubi tytułowe "koło roweru" czyli nie sam rower, ale to, co dzięki niemu można zobaczyć i przeżyć. Do tej pory rowerował w Europie: Słowacji, Austrii, Węgrzech, Chorwacji, Słowenii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Andorze, oraz po świecie: w Kirgizji i Indiach.

 • bagażnik

  Bagażnik jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia roweru podróżnika. Na nim spoczywa cały wyprawowy ekwipunek. Aby nie mieć kłopotów w drodze warto zadbać aby był odpowiednio solidny.

 • Bandanka Hav-A-Hank

  Niezbędny atrybut prawdziwego podróżnika nie tylko rowerowego. Ma szereg zastosowañ od chusteczki do wycierania potu lub wody z twarzy, przez apaszkę wiązaną na szyi chroniącą gardło w chłodniejsze dni, po okrycie głowy.

 • BCS 2 - Pomorze

  Trasa przejazdu przez Pomorze w 2003 roku.

 • BCS 2 - Pomorze (galeria zdjęć)

  Galeria zdjęć do reportażu z wyjazdu na Pomorze w 2003 roku.

 • BCS 3'2004 Kaszuby i Bory Tucholskie

  Galeria zdjęć z BCS 3 (Boże Ciało w Sakwie) który odbył się w Borach Tucholskich i na Kaszubach w 2004.

 • BCS 3'2004 Kaszuby i Bory Tucholskie

  Trasa BCS 3 (Boże Ciało w Sakwie) przez Bory Tucholskie i Kaszuby w 2004.

 • Beskid Niski

  W miesiącu październiku Anno Domini 2003 odbył się pierwszy Jesienny Wyjazd Rowerowy zwany też JWR-em. Jak na jesieñ przystało pojechaliśmy w góry a konkretnie w Beskid Niski.

 • biwak

  Lista rzeczy osobistych, które powinien zabrać każdy z uczestników wyjazdu.

 • centrownica

  Chyba każdy rowerzysta zetknął się z potrzebą centrowania kół. Wiadomo, że jest to trudne bez odpowiedniego sprzętu. Jak wykonać centrownicę ze starego widelca i kawałka deski? Przepis przedstawiony jest tutaj.

 • ciekawostka z Norwegii

  Przedwczoraj, jak zwykle, wyciągam z garażu mojego rumaka z demobilu, jeszcze kilka ziewnięć i ruszam pędem do pracy. Jest kilkanaście minut przed 7 rano. Ciemno jak cholera, zimno i lekko pada. Pędzę na złamanie karku, jak zwykle na ostatnią chwilę. Rowerek zaczyna się trząść, totalnie rozcentrowane koło wprowadza mnie w monotonne drgawki. Zderzam się o mały włos z jakimś rowerzystą, też oczywiście bez świateł i koło w koło wjeżdżamy w specjalny tunel rowerowy pod ruchliwą ulicą. Wtem oczom moim ukazuje się coś dziwnego…

 • Ciekawostki rowerowe

  Przedstawiamy tutaj nie tylko artykuły opublikowane w prasie, ale także różnego rodzaju teksty, które naszym zdaniem warto przeczytać. Jeżeli przeczytałeś ciekawy artykuł, który może zainteresować rowerowych turystów daj nam znać redakcja@koloroweru.pl

 • Co w Puszczy piszczy?

  Puszcza Kampinoska, chociaż bliska i atrakcyjna nie była jakoś do tej pory miejscem żadnej kołorowerowej wycieczki (chociaż każdy był tam wiele razy w sposób niezorganizowany ;-).

 • co zabrać

  Spis rzeczy, które trzeba zabrać ze sobą na dłuższe wyprawy. Jest tu sporo rożnych wynalazków i ktoś mógłby się lekko podłamać, skąd przed wyjazdem wziąść tyle forsy aby to wszystko kupić. Dodam więc, że cały ten sprzęt jest zwykle życiową kolekcją, która na początku wygląda zupełnie inaczej. W miarę czasu, przypływu gotówki i doświadczenia, sztormiak żeglarski został zastąpiony Gore-Texem, ruski prymus (wcale nie taki zły) Epi-gazem itd.

 • Do środka Europy

  Nasza przygoda z Ukrainą zaczęła się całkiem niespodziewanie rok wcześniej, w polskich Bieszczadach, na szlaku do źródeł Sanu. Usiedliśmy na ławce z widokiem na Sianki i ... stało się. Polska strona była dzika, bezludna, na Ukrainie tętniło życie – jeździły pociągi, po stacji kolejowej kręcili się ludzie, bielały wieże kościołów. Nagle zapragnęliśmy tam pojechać, sprawdzić, co faktycznie dzieje się "po drugiej stronie lustra".

 • Do źródeł Sanu

  Trasa tegorocznego 4 BCS-u wiodła przez bieszczadzkie bezdroża z Zagórza przez dolinę rzeki San aż do jej źródeł w okolicach Sianek do Zagórza. Zaliczyliśmy również słynną bieszczadzką pętlę – jedną z najbardziej malowniczych dróg w Polsce. Łącznie przejechaliśmy 256 km.

 • Do źródeł Sanu - galeria

  Galeria zdjęć z wyjazdu BSC4 - Do źródeł Sanu w 2005.

 • dokumenty

  Wszystkie dokumenty należy bezwzględnie zabezpieczyć przed wodą. Zabezpieczenie powinno wytrzymać conajmniej kilkuminutową kąpiel w jeziorze lub rzece. Nieźle sprawdzają się grube woreczki foliowe zamykane 'na żyłkę'. Dokumenty i pieniądze muszą być noszone zawsze przy sobie, najlepiej w dwóch różnych miejscach. Dobrze jest posiadać dodatkowe miejsce (np mały portfel) do przechowywania drobnych sum oraz biletów itp., aby nie ujawniać gdzie i ile mamy pieniędzy. Przy przekraczaniu granicy paszport nie powinien być przechowywany razem z pieniędzmi i pozostałymi dokumentami.

 • Doliną Bugu - mapka
 • Dookoła Austrii

  Na przełomie lipca i sierpnia przejechaliśmy rowerami 1250 km robiąc pętle dookoła Austrii. Trasa wiodła w pierwszej części przez Alpy [było ciężko, ale za to ciekawie] osiągając swój kulminacyjny punkt na przełęczy Hochtor 2502m n.p.m. Alpejską część trasy zakoñczyliśmy zwiedzaniem Salzburga. Druga część wycieczki poprowadziła nas wzdłuż rzek Inn i Dunaj. [było łatwo, ale za to nudno] wśród winnic i owocowych ogrodów odwiedziliśmy romantyczne, małe miejscowości. Naszą podróż rozpoczeliśmy i zakoñczyliśmy w Wiedniu.

 • Drawski Park Krajobrazowy

  Drawski Park Krajobrazowy utworzony został w dniu 24 kwietnia 1979 r. w celu zachowania i ochrony wartości przyrodniczych. Obejmuje najcenniejszy pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym i krajobrazowym fragment Pojezierza Drawskiego. Powierzchnia parku wynosi 41ha, zaś jego otulina ponad 22ha. Położony jest na terenie sześciu gmin: Barwic, Borne, Sulinowo, Czaplinek, Ostorwice, Połczyn Zdrój i Złocieniec. Występuje tu 695 gatunków roślin naczyniowych, z czego 42 podlegają ochronie prawnej. Park jest również ostoją ptaków o randze europejskiej. Jego awifauna liczy 138 gatunków lęgowych. Istnieje osiem rezerwatów przyrody oraz około 300 pomników przyrody objętych ochroną.

 • Dziesiąty Rowerowy Wyjazd Majowy

  ekipa Dziesiątego Rowerowego Wyjazdu Majowego składała sie z siedmiu przedstawicieli gatunku Homo Sapiens (1 samica, 6 samców) oraz jednego psa rasy Golden Retriever (samica). W takim składzie pojechaliśmy na Pomorze i zrobiliśmy 298,8 km

 • Europejski tydzieñ zrównoważonego transportu

  Redakcja Koło Roweru uczestniczyła w Europejskim tygodniu zrównoważonego transportu (Europejski dzieñ bez samochodu, Zmiany klimatu) Ząbki 16-23 wrzesieñ 2006.

 • Filmy z wypraw

  Któż z nas po obejrzeniu dobrego filmu podróżniczego nie zapałał chęcią odbycia podobnej podróży lub przynajmniej nie został zainspirowany? Mamy nadzieję że przedstawione filmy zrealizowane w czasie naszych wypraw staną się właśnie taka inspiracją a oglądanie będzie dobrą zabawą.

 • Galeria zdjęć

  Galeria zdjęć z wyjazdu na Półwysep Helski

 • Galeria zdjęć konkursowych
 • Gar Rozmaitości

  Gar Rozmaitości to danie proste w przygotowaniu tyle, że żmudne. Wkładaj do gara po kolei wszystkie składniki w kolejności od tych, które gotują się najdłużej, do tych o najkrótszym czasie gotowania, a za 1,5 godziny będziesz z całą kołorowerową kompaniją smacznie jadł.

 • Góry Świętokrzyskie

  W roku 2004 KWIK-4 odbył się nie dość że w maju to jeszcze po RWMie. Ale ponieważ wszyscy zgodnie stwierdzili że to będzie KWIK to tak już zostało. Pojechaliśmy w Góry Świętokrzyskie i okolice

 • Grecja 2004 - informacje praktyczne

  Informacje praktyczne dla wybierających się do Grecji.

 • Grecja 2004 - relacja z wyprawy

  Myśląc o Atenach widzę przed oczami egzotyczną mieszaninę barw i dźwięków. Wielokolorowy tłum, zatłoczone ulice, trąbiące samochody, parkujące gdzie popadnie, migające awaryjne światła, palmy na skwerach, przepełnione kafejki szare od dymu papierosowego... wzgórze z górującym nad tym wszystkim Partenonem... w dwa kroki od współczesności do starożytności i z powrotem. W jednej chwili jedziesz zatłoczoną ulicą, w następnej spacerujesz wśród ruin, o których uczyłeś się jeszcze w szkole podstawowej...

 • Grecja 2004 - trasa wyprawy

  Trasa wyprawy przez Grecję w 2004.

 • Grecja 2004 - zdjęcia

  Galeria zdjęć z wyprawy do Grecji w 2004

 • Historia Koło Roweru

  Historia stron Koło Roweru czyli jak to wszystko się zaczeło.

 • Informacje o nas, FAQ

  Informacje o grupie "koło roweru", FAQ

 • inne strony

  Zamieszczamy tu odnośniki do stron związanych z turystyką, nie tylko rowerową. Jeśli chcesz aby Twoja strona także się tu znalazła napisz do nas.

 • Islandia

  Na co dzieñ mało kto pamięta, że mamy w Europie takie pañstwo jak Islandia. Niewielka wyspa tuż pod kołem podbiegunowym zamieszkała przez 250 tysięcy ludzi. Chociaż Polacy są tam najbardziej liczną mniejszością narodową, nie jest to kraj o którym dużo się w Polsce mówi, często pomijają go nawet prognozy pogody. Zresztą co tu prognozować - średnia temperatura lipca wynosi 13 stopni a wiatr hula po ogromnych pustkowiach z zawrotnymi prędkościami.

 • Islandia - informacje praktyczne

  Islandia - informacje praktyczne

 • Islandia 2004

  Trasa wyprawy Islandia 2004

 • Islandia 2004 - Szczegóły trasy
 • Islandia 2004 - zdjęcia

  Galeria zdjęć z wyprawy dookoła Islandii w 2004.

 • Jak znaleźć sponsora

  Nie myśl, że znajdziesz tu informacje, jak za darmo zorganizować sobie rowerowe wakacje. Ale jeżeli, masz pomysły i marzysz o dalekich podróżach, a na przeszkodzie stoi brak środków na realizację Twoich marzeñ, przeczytaj poniższy tekst. Na pewno przybliży Ci temat sponsoringu, a być może wesprze w poszukiwaniach.

 • Jak znaleźć sponsora

  Nie myśl, że znajdziesz tu informacje, jak za darmo zorganizować sobie rowerowe wakacje. Ale jeżeli, masz pomysły i marzysz o dalekich podróżach, a na przeszkodzie stoi brak środków na realizację Twoich marzeñ, przeczytaj poniższy tekst. Na pewno przybliży Ci temat sponsoringu, a być może wesprze w poszukiwaniach. Oto pięć kroków do pozyskania sponsora.

 • Jak zorganizaować wycieczkę rowerową. Poradnik nie tylko dla studentów turystyki ;-)

  Chcesz wybrać się ze znajomymi na rowerową wyprawę? Organizujesz wyjazd dla studentów z twojej uczelni? Szukasz ludzi na wspólny wypad? Przeczytaj nasz artykuł zanim obowiązki organizatora przesłonią ci radość z pedałowania. Z wyjazdami bowiem zwykle jest tak, że chętnych nie brakuje, ale każdy chce wtrącić swoje trzy grosze. Ponadto wszyscy oczekują (od ciebie oczywiście) ze będzie fajnie a ty przy okazji chcesz zrealizować jednak swój pomysł bez tysiące ustępstw i wiecznego szukania kompromisów. Pewne rzeczy trzeba ustalić na początku, i nawet jeśli ktoś przez to nie pojedzie to będzie to z korzyścią i dla niego i dla grupy. Nie wszyscy nadają się na wszystkie wyjazdy.

 • jaka pogoda?

  Przy pomocy tych stronek można zobaczyć jakie są średnie warunki pogodowe w roku w różnych miastach świata. Uwaga: TO NIE JEST PROGNOZA POGODY!

 • Jaki namiot do turystyki rowerowej

  Wybór namiotu nie jest sprawą łatwą i stanowi wynik kompromisu pomiędzy komfortem użytkowania a wagą i objętością po spakowaniu. Każdy musi dokonać wyboru samodzielnie, określając przede wszystkim, ile czasu i w jaki sposób planuje spędzać pod namiotem oraz jakie środki może przeznaczyć na jego zakup.

 • Jesieñ na Północy - Jesienny Wyjazd Rowerowy 2007

  Wbrew wcześniejszym planom Piąty JWR odbył sie nie na Pogórzu lecz na Dalekiej Północy. Uciekając przed nadciągającym nieszczęściem meteorologicznym w ostatniej chwiki zmieniliśmy plany i zgodnie z zleceniami dyżurnego synoptyka pojechaliśmy na pojezierza Ełckie, Suwalskie i Augustowskie.

 • Jesieñ na Północy - Jesienny Wyjazd Rowerowy 2007

  Wbrew wcześniejszym planom Piąty JWR odbył sie nie na Pogórzu lecz na Dalekiej Północy. Uciekając przed nadciągającym nieszczęściem meteorologicznym w ostatniej chwiki zmieniliśmy plany i zgodnie z zleceniami dyżurnego synoptyka pojechaliśmy na pojezierza Ełckie, Suwalskie i Augustowskie.

 • Jesienny Wyjazd Rowerowy Beskidy

  Drugi Jesienny Wyjazd Rowerowy odbył się w najpiękniejszy weekend października 2004. Pogoda była niemalże letnia a kolory i widoki typowo jesienne. Trasa wiodła przez malownicze rejony Beskidu Małego, Beskidu Makowskiego i Pogórza Wiśnickiego.

 • Jesienny Wyjazd Rowerowy Beskidy 2004

  Trasa Jesiennego Wyjazdu Rowerowego po Beskidzie Małym, Beskidzie Makowskim i Pogórzu Wiśnickim w 2004.

 • Jesienny Wyjazd Rowerowy Beskidy 2004 - Zdjęcia

  Galeria zdjęć z Jesiennego Wyjazdu Rowerowego po Beskidzie Małym, Beskidzie Makowskim i Pogórzu Wiśnickim w 2004.

 • Jeżyk na Puszczy

  Miał to być kolejny nudny weekend w rozpalonej czerwcowym słoñcem Warszawie. Miał ale nie był. Pomysł zrodził się w piątek 06 czerwca 2003 i początkowo zakładał wyjazd półtoradniowy (piątkowo-sobotni) z noclegiem "gdzieś po drodze" ale plany jak w większości przypadków uległy modyfikacji.

 • Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Podróż Adama Świecy.

  Majówka to idealny czas na dłuższą wyprawę. Od lat szukałem odpowiedniego momentu by pokonać wyzwanie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Obszar ten posiada szczególne walory krajoznawcze. Jest gęsto usiany szlakami rowerowymi, a podłoże gwarantuje satysfakcję każdego wielbiciela MTB. Liczne skały wapienne wyglądają niezwykle malowniczo, ale moim zdaniem największymi atrakcjami są dziesiątki wspaniałych ruin zamków.

 • JWR 3 - mapa
 • JWR 3 - Zdjęcia
 • JWR-1 Beskid Niski 2003

  Test wiedzy o Beskidzie Niskim.

 • JWR-1 Beskid Niski 2003

  Test wiedzy o Beskidzie Niskim.

 • JWR-1 Beskid Niski 2003 - Galeria Zdjęć

  Galeria zdjęć z Jesiennego Wyjazdu Rowerowego po Beskidzie Niskim w 2003

 • JWR-1 Beskid Niski 2003 - Trasa

  Trasa Jesiennego Wyjazdu Rowerowego po Beskidzie Niskim w 2003.

 • Kask Bell Delirium

  Test kasku Bell Delirium. Kask jest solidnie wykonany w technologii Microshell z systemem regulacji GPS. W zasadzie najważniejsze to to, że kask spełnia swoje zadanie czyli chroni głowę przed urazami o czym mogłem przekonać się w czasie jednej z wypraw.

 • Kask GIRO ANIMAS 2006

  Kask GIRO ANIMAS 2006 przypadł mi do gustu ze względu na swoje parametry: zarówno świetne mocowanie jak i sporą ilość otworów i mocną konstrukcję skorupy.

 • Kaszuby i Bory Tucholskie

  Tegoroczny BCS - Boże Ciało w Sakwie odbył się w Borach Tucholskich i na Kaszubach. Trasa wiodła z Bydgoszczy doliną Brdy, przez Tucholski Park Narodowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy oraz Kaszubski Park Krajobrazowy. BCS zakoñczył się w Gdañsku po przejechaniu 341 km

 • Kazimierz Dolny

  Jakoś się tak utarło, że co roku w kwietniu spotyka nas przygoda natury kolejowej. W roku minionym oszukał nas internet, w tym oszukaliśmy sie sami... W sobotę o szóstej dwadzieścia z rana umówiliśmy się w pociągu Roztocze, ale jak to zwykle bywa spotkaliśmy się już na peronie. Pociąg zapowiedziano i wkrótce wjechał ciągnąc jako pierwszy niezwykle piękny i luksusowy wagon z narysowanym rowerem.

 • Kcherzina Żiżig

  Odważny Magomed nie bał się pecha, Odkurzył więc rower i na niego wsiadł. Z ojczystej Czeczenii do Mekki dojechał, I Kcherzinę Żiżig po drodze jadł.

 • Kępa Pucka i Puszcza Darżlubska

  Korzystając z pięknej sierpniowej pogody jaką mamy w tegoroczne wakacje, wybraliśmy się we trójkę na jednodniową wycieczkę w okolice Trójmiasta - przez Kępę Oksywską i Kępę Pucką do Pucka oraz w lasy Puszczy Darżlubskiej.

 • Khardung La

  W pamiętnym roku 1999 planowaliśmy przejazd rowerami przez Wyżynę Tybetañską. Jako że Tybet znajdował i znajduje się się pod chiñską okupacją sprawa okazała się organizacyjnie zbyt skomplikowana. Nie dostaliśmy nawet chiñskich wiz nie mówiąc już o jakimkolwiek pozwoleniu na rowerową eskapadę po Tybecie. Pojechaliśmy więc do Małego Tybetu - krainy na Płaskowyżu Tybetañskim znajdującej się w granicach administracyjnych Indii.

 • Khardung La 1999
 • Khardung La 1999 - Artykuł
 • Khardung La 1999 - Informacje praktyczne
 • Khardung La 1999 - Trasa wyprawy
 • Khardung La 1999 - Zapiski z dziennika
 • khardung la 1999 zapiski z wyprawy

  dotarcie rowerami do żródeł Gangesu i przejazd przez najwyższą drogę świata: 5602 m n.p.m. Przeczytaj zapiski z wyprawy...

 • Komputerek Sigma BC1600

  Test komputerka Sigma BC1600

 • Komputerek VDO MC 1.0+

  Test komputerka VDO MC 1.0+

 • Konkurs fotograficzny Koła Roweru

  Uwaga, uwaga! Ninejszym mamy przyjemność ogłosić pierwszy fotograficzny konkurs Koła Roweru.

 • Kotlina Kłodzka

  W dniach 2003.05.01 - 2003.05.04 odbyła się czwarta edycja słynnego RWMu znanego też jako Rowerowy Wyjazd Majowy. Tym razem udaliśmy się do Kotliny Kłodzkiej.

 • Kraje Nadbałtyckie

  Niniejsza strona powstała na podstawie podróży, jaką odbyłem wraz z trójką znajomych w czerwcu i lipcu 2000 roku. Trasa zaczęła sie w Suwałkach, wiodła przez Litwę, Łotwę i Estonię do Helsinek w Finlandii. Dalej jadąc przez Finlandię zrobiliśmy koło podsuwając się pod Jyvaskyla i wracając do Turku. Następnie kilka dni spędzilismy na wyspach Alandzkich. Na koniec przepromowalismy się do Szwecji gdzie chwilę spędziliśmy w Stockholmie by stamtąd wrócić promem do Gdañska.

 • kraje nadbałtyckie 2000
 • kraje nadbałtyckie 2000
 • kraje nadbałtyckie 2000
 • kraje nadbałtyckie 2000
 • Kuchnia
 • kupą - jazda w grupie

  Jadąc w grupie rowerzysta powinien umieć wykorzystać ciąg strumienia powietrza za prowadzącym. Wydatkowanie energii przy umiejętnym stylu jazdy jest wówczas około 30% mniejsze od rowerzysty jadącego na prowadzeniu. O ile na niedzielnej wycieczce nie jest istotne jak gospodarujemy swoją energią, o tyle ma to duże znaczenie przy pokonywaniu dłuższych dziennych odcinków 100-150 km, na kilkudniowych wyjazdach, zwłaszcza przy silnych wiatrach przeciwnych bądź bocznych.

 • Kwietniowy Wyjazd Integracyjno-Kondycyjny
 • KWIK 1'2004 - Zdjęcia
 • KWIK 1'2005 - Galeria zdjęć
 • KWIK 2 '05 Galeria
 • KWIK 2 '2004
 • KWIK 3 '05 - Mapa
 • KWIK 3 Rowerowa Niedziela Palmowa
 • KWIK 3'2004 Zdjęcia z wycieczki do zamku w Liwie
 • KWIK 3'2005 Kazimierz Dolny
 • KWIK 4 '2004 - Góry Świętokrzyskie

  Zdjęcia z wyjazdu KWIK'4 w Góry Świętokrzyskie.

 • KWIK 4 Przełom Bugu
 • Low Rider FR-879

  Test bagaznika Low Rider FR-879 firmy Accent

 • Lusterko wsteczne Reflex

  Test lusterka wstecznego Reflex

 • Mapy w turystyce rowerowej

  Słów kilka o mapach w turystyce rowerowej. Warto poświęcić trochę czasu na wyszukanie i zaopatrzenie się w odpowiednie arkusze, które ułatwią jazdę i zaoszczędzą nam kłopotów na trasie.

 • Mazowiecki Park Krajobrazowy

  W dniu 28 marca odbył się pierwszy w roku 2004 KWIK czyli Kwietniowy Wyjazd Integracyjno Kondycyjny. Mimo że kwiecieñ jeszcze nie nastał postanowiliśmy wykorzystać chwilowy brak deszczu i wyruszyliśmy do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

 • Mazury i Warmia

  Tegoroczny WWR odbył się w dniach 24-28 lipca 2004 r. Łącznie pokonaliśmy dystans 498 km z Suwałk do Elbląga przemierzając rowerami najpierw Pojezierze Suwalskie, Krainę Tysiąca Jezior, Warmię oraz Wysoczyznę Elbląską. Skład, początkowo kilkuosobowy, z różnych przyczyn ostatecznie zmniejszył się do dwóch sztuk.

 • Między Bugiem a Narwią

  Nadszedł kwiecień. Pojechaliśmy nad Bug. Na łąkach niewiele było rozlewisk i nawet nie za bardzo pomoczyliśmy buty. Most na kanałku zbudowaliśmy z przygotowanych przez bobry gałęzi i hyc...już byliśmy po drugiej stronie.

 • Mikołajki w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

  Chociaż grudzieñ 2006 roku był wyjątkowo ciepły i pogodny to udało nam się jakoś wybrać jedną deszczową niedzielę na wspólny wyjazd. Pojechaliśmy w tereny znane-nieznane. W Mazowieckim Parku Krajobrazowym każdy bywał już wiele razy, ale jego południowo - zachodnie rubieże wciąż pozostawały białą plamą na kołorowerowych mapach.

 • Na tropach Nepomuka - mapa

  W pewien upalny lipcowy weekend wziąłem rower i zrobiłem w koñcu to, co chciałem zrobić od dawna - pojechałem na Kurpie oglądać nepomuceñskie kapliczki. Ci co pamietają wyjazd z 2003 roku wiedzą że wtedy właśnie rozpoczeło się wielkie poszukiwanie Nepomuków.

 • Na tropach Nepomuka - reaktywacja

  W pewien upalny lipcowy weekend wziąłem rower i zrobiłem w koñcu to, co chciałem zrobić od dawna - pojechałem na Kurpie oglądać nepomuceñskie kapliczki. Ci co pamietają wyjazd z 2003 roku wiedzą że wtedy właśnie rozpoczeło się wielkie poszukiwanie Nepomuków.

 • Na tropach Nepomuka - zdjęcia

  Zdjęcia jedenastu nepomuceñskich kapliczek na Kurpiach

 • Nad Narwią

  Ile razy można pisać o tym samym? Ile razy można na dzień przed Bożym Ciałem oglądać prognozy pogody? Prognozy pogody na Boże Ciało są zawsze takie same. Rano upalnie i duszno, po południu burza. Te wszystkie pioruny na mapach pogody były i będą, zupełnie jak maki i konwalie. To jest stan który był, jest i będzie. W Boże Ciało dziewczynki w białych sukienkach będą mdleć w kościołach z gorąca a wieczorna burza powyrywa drzewa.

 • Nad Wkrą i Narwią

  W dniu 25 marca 2007 odbył sie pierwszy KWIK - Kwietniowy Wyjazd Integracyjno Kondycyjny. Wprawdzie z nazwy KWIK to wyjazd Kwietniowy jednak pogoda jaka była wyprzedziła miesiąc i w sumie to nawet zahaczała o maj.

 • Namiot Salewa Sarec

  Test namiotu Salewa Sarec [model z 2002 roku]

 • naprawy improwizowane

  Umiejętność naprawy roweru gdziekolwiek i czymkolwiek może być bardzo przydatna. Wyobraź sobie kraj gdzie nie ma żadnego warsztatu i żadnego sklepu z częściami do nowoczesnych rowerów. Brzmi jak zły sen? A jednak są takie kraje. Zresztą nawet jeśli wybierzesz się na jednodniową wycieczkę (na którą oczywiście nie zabierzesz narzędzi) może przytrafić Ci się jakaś awaria. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Ci ją usunąć.

 • narzędzia

  Lista narzędzi do zabrania na wyjazd rowerowy.

 • noclegi

  O noclegach na dziko oczywiście. Pojecie kempingu jest dla mnie czymś prawie zupełnie obcym. Sama idea płacenia ciężkich nieraz pieniędzy za 4m kwadratowe ziemi pod namiot jest wręcz śmieszna. No i na kempingach nie można spać bez namiotu. A niebo czasami jest takie gwiaździste...

 • nogi w deszcz

  Nawet najlepszy strój przeciwdeszczowy nic nie da, jeśli każdy obrót pedałem powodować będzie przelewanie się wody w bucie z palców do pięty i na powrót - z pięty do palców. Nasze sklepy niestety nie oferują prawie nic co mogłoby uchronić stopy podczas jazdy w deszczu. Sytuacja jednak nie jest aż tak beznadziejna - wystarczy odrobina inwencji. Sposobów jest kilka.

 • nordkapp 1998

  6000 km w 50 dni. Wyprawa dookoła Skandynawii. Reportaż, zdjęcia, informator...

 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • nordkapp 1998
 • Norweskie Fiordy

  Jedziemy wśród mgieł. Na dole zieleñ i rzeki, na górze czarne sylwetki postrzępionych gór. Klimat tajemniczy i magiczny. Gdzieś tam, za mgłą siedzą trole. Zasłoniły się, widać nie jest dane nam oglądać ich tajemnice. Co kryją?

 • Norweskie Fiordy - galeria zdjęć

  Jedziemy wśród mgieł. Na dole zieleñ i rzeki, na górze czarne sylwetki postrzępionych gór. Klimat tajemniczy i magiczny. Gdzieś tam, za mgłą siedzą trole. Zasłoniły się, widać nie jest dane nam oglądać ich tajemnice. Co kryją?

 • Norweskie Fiordy - informacje praktyczne

  Od roku 2006 można z w miarę rozsądne pieniądze dolecieć do Oslo (lotnisko Gardenmoen, 60 km na północ od centrum) liniami Norwegian. Ceny biletu w jedną stronę zaczynają się od ok. 50 euro - należy kupować jak najwcześniej bo im bliżej dnia wyjazdu tym ceny wyższe - jeden dzieñ zwłoki przy zakupie kosztował nas ok 40 euro. Za przewóz roweru należy doliczyć 300 koron norweskich (NOK) w jedną stronę (ok 150 PLN).

 • Norweskie Fiordy - trasa

  Trasa 1481 km, suma znaczących podjazdów ok. 12600 m

 • Obrazki z Islandii

  Przylecieliśmy jakieś cztery godziny temu. Świeci słoñce a my siedzimy w Błękitnej Lagunie - słynnym gorącym kąpielisku. Tuż obok białe kłęby pary wypuszcza geotermalna elektrownia tworząc iście sielankowo-industrialny krajobraz. Po tej chwili rozpusty szybko poznajemy prawdziwy smak podróżowania po Islandii. Mijamy Grindavik i tablicę z napisem, który przyjdzie zobaczyć nam jeszcze wiele razy. "Malbik Endar" znaczy po islandzku "koniec asfaltu". Pierwsza góra każe nam zejść z rowerów. Stroma droga i luźne kamienie tryskające spod opon nie dają dostatecznej przyczepności. Zdyszani pokonujemy podjazd, ostrożnie zjeżdżamy i lądujemy...na księżycu. Nic dziwnego, że właśnie na Islandii amerykanie ćwiczyli przed wyprawą na srebrny glob po horyzont widać tylko połacie porośniętej porostami zakrzepłej lawy. Mijane miejsca mają tylko nazwy na mapie, nie ma tam ani domów, ani co gorsza wody, której zostało nam niewiele. Rozbijamy namiot, wypijamy do kolacji po kubku herbaty (drugi kubek zostawiając na rano) i chociaż słoñce nie zachodzi idziemy spać.

 • odzież

  Lista odzieży jaka należy zabrać na wyprawę rowerową.

 • oświetlenie roweru

  oświetlenie halogenowe do roweru zasilane akumulatorem - w sprzedaży dostępne jest kilka modeli takiego oświelenia. ceny jednak nie zachęcają do kupna. A więc - zrób to sam!

 • Peloponez

  Na przełomie lata i jesieni, wyruszyliśmy rowerami na podbój słonecznej Grecji. W czasie trzech tygodni rowerowej wędrówki, głównie po Peloponezie sporo przeżyliśmy i dużo zobaczyliśmy, min. sanktuaria w Delfach, Olimpii i Epidavros, twierdze w Pylos, Methoni i Koroni, wąwóz rzeki Lousios, oraz północne Mani. Zajrzeliśmy też do Mistry i Sparty, oraz oczywiście Aten. W nogach zostało nam wiele kilometrów, z czego zdecydowaną większość stanowiły podjazdy, bo w Grecji w każdą stronę jest pod górę.

 • Podkrakowski weekend

  Trzeci Kwietniowy Wyjazd Integracyjno Kondycyjny w roku 2007 (KWIK) odbył się w okolicach Krakowa. Na dwa dni zamieniliśmy się w krakowskich rowerzystów i odwiedziliśmy chyba najbardziej typowe miejsca odwiedzane przez amatorów dwóch kółek z Grodu Kraka.

 • Pogórza

  Drugi RWM rozpoczął się tam, gdzie zakoñczył się pierwszy czyli w Przemyślu. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem w sobotę 28 kwietnia 2001 roku jak zwykle pociągiem "Solina", jak zwykle wyposażonym w wagon bagażowy widniejący tylko na rozkładzie. W skład grupy szturmowej wchodziła Gosia, Karaś, Zabeł i Piła. Reszta miała dołączyć w Sanoku.

 • Pogórze Przemyskie i Góry Sanocko-Turczañskie

  Sobota, godz 17.56, gdzieś na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Słonnych. Samotnie wznoszę toast za trzeci Jesienny Wyjazd Rowerowy. Jest już prawie ciemno, siedzę na skraju pola pod lasem. Buczek opadły do połowy z liści szumi na wietrze. Niebo straciło właśnie blask zachodu - ostatnia chmura przestała swiecić. Wiatr kręci sobie kółka - drzewa za mną i przede mna szumią na zmianę. Gdzieś tam we wsi szczekają psy. Czuję się bardzo jesiennie, chociaż pierwsze słowo jakie mi przychodzi na myśl (jeśli chodzi o czucie) to "śpiący". Całą noc tułałem się pociągami, żeby poczuć jesieñ.. Czyste wariactwo. Pora rozłożyć namiot.

 • Pojezierza

  Jak co roku w maju odbył się długo przez wszystkich oczekiwany RWM. Tym razem wybraliśmy się w rejon pojezierzy ciągnących się od Olsztyna do Suwałk. Nazwa Mazury jest tylko częściowo prawdziwa, bo trasa wiodła przez Pojezierze Olsztyñskie, Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Ełckie i Pojezierze Suwalskie.

 • Pomorze

  Wielka Piąta Jubileuszowa Edycja RWM odbyła się w dniach 2004/04/30 - 2004/05/04. Podczas tych pięciu dni przejechaliśmy ponad 380 kilometrów po drogach, piachach i bezdrożach Pomorza Zachodniego i Północnej Wielkopolski. Pogoda jak zwykle dopisała, mimo że jak zwykle miało lać. Trzeba przyznać, że rekordowa liczba piętnastu uczestniczek i uczestników zachowywała się rekordowo zorganizowanie dzięki czemu uniknęliśmy opóźnieñ, przestojów i ogólnej degryngolady.

 • POWER

  Choć na rowerze można jeździć przez cały rok, zwykle na wiosnę, kiedy pojawiają się pierwsze plany wyjazdowe, większość dopiero przypomina sobie o dwóch kółkach. Współczynnik POWER czyli Początkowa Wiosenna Energia Rowerzysty został opracowany przez redakcję Koło Roweru w celu orientacyjnej* oceny przygotowania uczestników do wyjazdów. Jest to czynnik zmienny o który należy dbać, dotyczy tylko ostatnich 30 dni.

 • prąd

  parę słów o prądzie, akumulatorach i żarówkach na poziomie szkoły podstawowej nikomu nie zaszkodzi a może parę rzeczy wyjaśni.

 • Pre KWIK 2005 - Mapa
 • Pre KWIK 2005 - w poszukiwaniu zagubionej wiosny
 • Przedwiośnie – rozlewiska i bagna Chełmskiego i Sobiborskiego Parku Krajobrazowego

  W marcowy weekend 17-18, nie czekając na kalendarzową wiosnę oraz pomimo kiepskich prognoz pogody, wyruszyliśmy na wschód Polski, a dokładniej w okolice Chełma i Włodawy, by zwiedzić parki krajobrazowe - Chełmski i Sobiborski, oraz przejechać liczne bagna i rozlewiska. Oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie zerknięcia na cudownie rozlany o tej porze roku malowniczy Bug.

 • przegląd roweru

  Przed wyruszeniem w trasę dobrze jest poświęcić kilka godzin na dokładny przegląd roweru. Pozwoli to na wykrycicie ewentualnych usterek oraz zlokalizowanie i wymianę zużytych części. Nigdy nie należy robić tego w ostatnim momencie, może się zdarzyć że zapomnimy dokręcić jakiejś śrubki, lub nowa część nie będzie chciała współgrać ze starymi. Tak więc pamiętaj: przegląd, jazda próbna a dopiero potem w drogę!

 • Przewodniki wyd. Rajd

  Nowoczesny przewodnik dla rowerzystów i nierowerzystów.

 • Przełom Bugu

  W dniach 26 i 27 kwietnia anno domini 2003 odbyła się kolejna edycja imprezy zwanej pod nazwą KWIK czyli Kwietniowy Wyjazd Integracyjno Kondycyjny. Tym razem wybraliśmy się w okolice Drohiczyna w rejon parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Szczegółowo zaplanowana trasa musiała zostać jednak radykalnie zmieniona, ze względu na zasadniczą rozbieżność rozkładów jazdy publikowanych przez PKP w Internecie oraz na dworcowych tablicach.

 • Przyczepki rowerowe - zabierz dziecko na wyprawę!

  Fotelik umożliwia wprawdzie przewożenie dziecka na rowerze, ale nam chodzi nie tyle o możliwość przewiezienia, co o możliwość podróżowania. I tu przyczepka jest bezkonkurencyjna. Zresztą nie tylko pod tym względem.

 • przydatne drobiazgi

  Lista przydatnych drobiazgów na wyprawę rowerową.

 • przygotowania

  Przygotowania do wyprawy, tej dalszej jak również i tej bliższej, zwykle wiążą się z bieganiem. Do załatwienia jest cała masa spraw, na które wcześniej nie było czasu. Nie są też sprawą zupełnie prostą, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza kiedy nie mamy doświadczenia związanego z tego typu podróżowaniem i wybieramy się po raz pierwszy.

 • przykłady miejsc noclegowych

  Zdjęcia przykładowych miejsc noclegowych

 • Puszcza Bolimowska

  W ostatnią niedzielę czyli 29 czerwca odbyła się pierwsza tegoroczna jednodniowa wakacyjna wycieczka rowerowa (JWWR) do Puszczy Bolimowskiej. Pociągiem udaliśmy się do stacji Mysłaków koło Łowicza. Stąd już na rowerach ruszyliśmy do parku romantycznego w Arkadii.

 • Puszcza Kamieniecka

  Puszcza Kamieniecka, ta sielsko-egzotyczna kraina, w którą się zanurzyliśmy w jedną z upalnych sierpniowych niedziel (15.08) znajduje się w odległości godziny jazdy pociągiem osobowym od aglomeracji warszawskiej.

 • Puszcza Kamieniecka 2

  Szlak wiedzie w wielu miejscach po naturalnie zacienionych zagajnikach i laskach. Do tego, co chwila dochodzą piękne widoki a to Liwca a to Bugu. Trasa zatem dobra jest na czas letnich upałów. W znakomitej większości prowadzi drogami gruntowymi. Wyjątkiem jest asfaltowy odcinek pomiędzy Pustymi Łąkami a Kamieñczykiem.

 • Puszcza Kamieniecka 2 - galeria zdjęć

  Szlak wiedzie w wielu miejscach po naturalnie zacienionych zagajnikach i laskach. Do tego, co chwila dochodzą piękne widoki a to Liwca a to Bugu. Trasa zatem dobra jest na czas letnich upałów. W znakomitej większości prowadzi drogami gruntowymi. Wyjątkiem jest asfaltowy odcinek pomiędzy Pustymi Łąkami a Kamieñczykiem.

 • Puszcza Kamieniecka 2 - mapka

  Szlak wiedzie w wielu miejscach po naturalnie zacienionych zagajnikach i laskach. Do tego, co chwila dochodzą piękne widoki a to Liwca a to Bugu. Trasa zatem dobra jest na czas letnich upałów. W znakomitej większości prowadzi drogami gruntowymi. Wyjątkiem jest asfaltowy odcinek pomiędzy Pustymi Łąkami a Kamieñczykiem.

 • Puszcza Knyszyñska
 • Puszcza Knyszyñska

  Puszcza Knyszyñska to rejon przenikania trzech kultur: litewskiej, polskiej oraz tatarskiej – mieszanka niezwykła. A wszystko to w otoczeniu dorodnej, wybujałej przyrody, której mieliśmy przyjemność doświadczać w pełni lata. Owa kultura pogranicza na pierwszy rzut oka objawiała się w różnorodności świątyñ: zawitaliśmy min.do założenia klasztornego Cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu, a w Kruszynianach natknęliśmy się (nie do koñca przypadkiem zresztą ;) na najstarszy meczet w Polsce. Tam właśnie zostaliśmy zaproszeni do wejścia do środka i dowiedzieliśmy się kilku niezwykle ciekawych rzeczy...

 • Puszcza Kozienicka

  W przeciwieñstwie do dwóch poprzednich lat, w tym roku KWIK 2 odbył się w pierwszą niedzielę kwietnia. Korzystając z dobrze zapowiadającej się pogody (ICM twiedził, że będzie padać cały dzieñ) ruszyliśmy do Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

 • Ratcurry (mieszanka przypraw domowej produkcji)

  Ratcurry to odmiana curry, czyli orientalna mieszanka przypraw, którą również nazywają masala lub garam masala. Nazwa przyprawy jest wymyślona (zgodnie z kołorowerową tradycją), a więc szukanie jej w literaturze, bądź Internecie, to zajęcie równie efektywne jak rozmowa z własnym odbiciem w lustrze (czyli można, ale bez efektu). Przepis pochodzi ze Sri Lanki, ale w Polsce przyprawa smakuje równie dobrze jak na wyspie Cejlon. Ratcurry stosuj zarówno do mięs jak i warzyw.

 • regulamin

  Regulamin dodawania komentarzy do stron Koła Roweru.

 • reportaże z wypraw rowerowych
 • Rower i Pies

  Na długie rowerowe wycieczki najbardziej nadają się psy średniej wielkości za wyjątkiem molosów. Więc jeśli masz psa który jest mniej więcej tego wzrostu i waży do 40 kg to śmiało możesz planować wspólne długie trasy rowerowe.

 • rower wyprawowy
 • Rowerowa Choroba Wysokościowa

  O tym, że choroba wysokościowa zaatakować może himalaistów i alpinistów wie w zasadzie każdy. Rowerzyści znajdują się w powszechnej opinii poza grupą ryzyka. Są jednak rejony, gdzie podstawowa wiedza o aklimatyzacji i chorobie wysokościowej przyda się także posiadaczom jednośladów. Północne Indie, Karakorum Highway, Płaskowyż Boliwijski, Tybet - wszędzie tam spotkać można ludzi pokonujących rowerami cztero- i pięciotysięczne przełęcze.

 • Rowerowa Niedziela Palmowa

  W weekend 12-13 kwietnia odbył się KWIK 3, czyli zapowiadany wyjazd rowerowy na Kurpie. Mimo że, w lasach i rowach zalegał jeszcze śnieg pojechaliśmy oglądać drewniane chałupy i skanseny a przede wszystkim kolorowe palmy podczas słynnej uroczystości w Łysych.

 • Rowerowa wędrówka szlakiem zabytków technicznych Pomorza.

  Święto Bożego Ciała kojarzy się zwykle z upałem i popołudniową burzą. Tegoroczna edycja tego święta, przypadająca w 19 dniu czerwca, nie była pod tym względem wyjątkowa. Ale po kolei...

 • Rowerowe Wakacje

  Jeśli umiesz jeździć na rowerze i chcesz spędzić fantastyczny urlop, to tylko trzeba się odważyć.

 • Rowerowe Wyjazdy Majowe - mapa
 • Rowerowe Zaduszki w Dolinie Dolnego Bugu

  Wbrew licznym, powtarzającym się protestom rodziny, rozpaczy kobiet, płaczowi dzieci i ogólnemu niedowierzaniu, w dniu 5 listopada pojechaliśmy na jesienną wycieczkę w Dolinę Dolnego Bugu.

 • Różne triki na bagażniki

  Trudno wyobrazić sobie rower wyprawowy bez bagażnika. Jest to bez wątpienia element równie krytyczny jak rama, czy koła. Co gorsza znacznie bardziej narażony na uszkodzenia. Bez problemu można kupić w Polsce najwyższej klasy ramę, przerzutkę czy koła.

 • Roztocze

  Pierwszy RWM (Rowerowy Wyjazd Majowy) odbył się w dniach 2000-04-29 : 2000-05-06. Motywem przewodnim było Roztocze, przy okazji zahaczyliśmy też o okolice Sandomierza, Lasy Janowskie i Pogórze Przemyskie.

 • Rumunia '2002 - trasa wyprawy

  Mapka jak jechaliśmy przez Rumunię w 2002 roku.

 • Rumunia - Nie taki Dracula straszny

  Wyjeżdżaliśmy pełni obaw. Że daleko od cywilizacji, że niebezpiecznie... wróciliśmy pełni wrażeñ, zauroczeni atmosferą rumuñskich miasteczek, gościnnością i serdecznością mieszkających tam ludzi. Na ponad dwa tygodnie przenieśliśmy się w czasie. Mieliśmy okazję poczuć atmosferę malowniczych miast w których życie toczy się leniwie jak 100 lat temu, zobaczyć zamek, a raczej dwa zamki Wlada Palownika pierwowzoru Draculi.

 • Rumunia 2002 - Informacje o kraju
 • Rumunia 2002 - reportaż z wyprawy

  Wyprawa rozpoczęła się jak zwykle - na dworcu. Tym razem był to dworzec Warszawa Wschodnia. Załadowaliśmy rowery zapakowane w torby do pośpiesznego pociągu Batory. Wszystko odbyło się bez przeszkód. 12 godzin i jesteśmy w Budapeszcie. Drobne problemy były tylko z biletami na Słowacji, bo kasjerka nie umiała wypisać odpowiedniego biletu...

 • Rumunia 2002 - zdjęcia z wyprawy
 • RWM 1 Galeria

  Galeria zdjęć z pierwszego Rowerowego Wyjazdu Majowego Roztocze w 2000 roku.

 • RWM 1 Mapa

  Trasa pierwszego Rowerowego Wyjazdu Majowego Roztocze w 2000 roku.

 • RWM 2 Trasa

  Trasa drugiego Rowerowego Wyjazdu Majowego Pogórza w 2001 roku.

 • RWM 3 (2002)

  Trasa trzeciego Rowerowego Wyjazdu Majowego Suwałki-Hajnówka w 2002 roku.

 • RWM 3 (2002)

  Galeria zdjęć z trzeciego Rowerowego Wyjazdu Majowego Suwałki-Hajnówka w 2002 roku.

 • RWM 4 Kotlina Kłodzka '2003 - Galeria Zdjęć

  Galeria zdjęć z Rowerowego Wyjazdu Majowego Kotlina Kłodzka w 2003.

 • RWM 5 Pomorze '2004 - Zdjęcia
 • RWM 5 trasa
 • RWM Bis
 • RWM6 Galeria
 • sakwy
 • Sakwy Back-Roller Plus
 • Sakwy Ortlieb Back Roller Plus

  Test sakw Ortlieb Back Roller Plus

 • sakwy rowerowe KARRIMOR AQUASHIELD

  Test sakw rowerowych Karrimor Aquashield

 • samopompujący materac

  Test materaca Thermarest Ultralite

 • Sandały Shimano SH-SD60

  Test Sandałów Shimano SH-SD60

 • silva headlamp SFM

  Test czołówki Silva Headlamp SFM

 • Skandynawia 2008

  Gdy wszystko było już zapięte na ostatni guzik, 15 sierpnia wsiedliśmy na prom w Świnoujściu i udaliśmy się do Kopenhagi. Dania przywitała nas ciepłą, słoneczną pogodą, w której stolica tegoż pañstwa prezentowała się naprawdę fantastycznie. Zachwyciła nas przede wszystkim architektura, której najlepszymi przykładami były zamki Rosenborg i Amalienborg, gmach Opery, jak również liczne stare kamienice rozsiane po obszarze miasta.

 • Sobota Imieniny Kota - edycja 2

  W sobotę 10 lipca 2010 w związku zapowiadanymi upałami pojechaliśmy się wykapać. Dokładnie jak w zeszłym roku rozpoczęliśmy w Sarnakach z tym że tym razem pojechaliśmy w przeciwną stronę.

 • Sprzęt

  Nic nie jest w stanie tak zepsuć wyprawy jak stale psujący się sprzęt. Zamiast podziwiać wspaniałe widoki lub zmagać się z morderczymi podjazdami rowerzysta na niepewnym rowerze stale myśli o tym co mu się za chwile urwie lub złamie. Nie będziemy już nawet wspominać o ewentualnych skutkach np. pęknięcia widelca czy ramy przy zjeździe załadowanego roweru z prędkością ponad 60km/h.

 • stelaż na torbę foto na kierownicę

  Przewożenie lustrzanki na rowerze nie jest prostą sprawą. Oprócz "bezpieczeñstwa" sprzętu liczy się także łatwość dostępu do niego. Aby temu zaradzić Piotr Zabłudowski proponuje wykonanie stelaża na kierownicę.

 • strona główna

  Strony o podróżowaniu rowerem. Można tu znaleźć wiele praktycznych informacji zebranych przez rowerowych podróżników, jak również sporo dowiedzieć się o krajach w których rowerowali. Jeżeli lubisz jazdę rowerem i interesuje Cię również to co z roweru można zobaczyć, ta strona jest dla Ciebie!

 • Suchy Bośniak
 • Suwałki-Hajnówka

  Tegoroczna, trzecia już edycja RWM (dla niewtajemniczonych: Rowerowy Wyjazd Majowy) odbyła się w dniach 27 kwietnia - 05 maja. Trasa wiodła przez malownicze tereny suwalszczyzny, dalej zataczała spore koło wzdłuż północno-wschodniej granicy, przecinając Tykocin i Puszczę Białowieską. Po dziewięciu dniach zmagañ z morderczym wiatrem i pogodą, najpierw w deszczu, potem w palącym upale, dotarliśmy do Hajnówki.

 • ŚWIR - (bez)Śnieżny Wyjazd Irracjonalnych Rowerzystów
 • Szczegółowy przebieg wyprawy Khardung La 1999
 • Szlak Piastowski

  Szlak Piastowski jest bardzo ciekawy zarówno pod względem historycznym jak i krajobrazowym. Wszystkie odwiedzone przez nas miejscowości posiadają cenne zabytki. Cenne o tyle, że związane bezpośrednio z początkami kształtowania się naszej, polskiej pañstwowości.

 • Szlak Piastowski

  Galeria zdjęć

 • test plecaka Couloir

  Test plecaka Couloir firmy JanSport

 • testy sprzętu
 • Tien Shan

  Siedzimy we trzech na stromym stoku w miejscu gdzie chwilę wcześniej droga zamieniła się w ścieżkę a ta z kolei zaraz rozmyła się na trawersie. Zastanawiamy się co dalej zrobić. Sytuacja staje się poważna. Informacje zaciągnięte u pilotów w bazie i u miejscowych prowadników nie sprawdzają się. Dalsza jazda rowerem jest niemożliwa.

 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Tien Shan 1998
 • Torba na kierownicę TOPEAK Tour Guide HandleBar Bag
 • Torba na wodę Water Bag

  Test torby na wodę Water Bag firmy Ortlieb.

 • torba nerka

  Test torby nerki Runout firmy Salewa

 • Torba rowerowa na kierownicę Ultimate 3 Plus

  Test torby rowerowej na kierownicę Ultimate 3 Plus firmy Ortlieb.

 • Transport rowerów

  Często zachodzi potrzeba transportu sprzętu do miejsca rozpoczęcia wyprawy. W wielu przypadkach jest to podyktowane brakiem czasu, bądź trudnością dotarcia w jakieś miejsce drogą lądową.

 • Transport roweru pociągiem

  Jak przewieźć rower pociągiem? - oto jedno z najpopularniejszych pytañ krążących po rowerowych listach dyskusyjnych. Mimo, że sprawa jest z pozoru bardzo prosta, wciąż mnóstwo wokół niej niedomówieñ, wątpliwości i obaw.

 • Transport roweru pociągiem

  Jak przewieźć rower pociągiem? - oto jedno z najpopularniejszych pytañ krążących po rowerowych listach dyskusyjnych. Mimo, że sprawa jest z pozoru bardzo prosta, wciąż mnóstwo wokół niej niedomówieñ, wątpliwości i obaw.

 • Transport roweru pociągiem - galeria
 • transport roweru promem
 • Transport roweru samolotem

  Samolot jest najszybszym środkiem transportu i często wyruszając na rowerową wyprawę korzystamy właśnie z tej formy dotarcia do miejsca startu wyprawy. Rower jako bagaż niestandardowy nie musi stanowić problemu w przewozie lotniczym...

 • Trzy sposoby na przewiezienie roweru samolotem
 • Trzy w jednym: Polska, Czechy, Niemcy - pociągiem, rowerem i pieszo.

  Na naszą tegoroczną rowerową włóczęgę 2006 wyruszyliśmy tym razem w czerwcu. Zaplanowaliśmy ją nie tylko na rower, ale i na piesze wędrówki po górach i zwiedzanie Pragi, w której do tej pory nie byliśmy, bo w 1997 roku plany pokrzyżowała nam powódź. Tegoroczna droga była odpowiednio zaplanowana, przemyślana, a planowanie rozpoczęliśmy od pociągu, którym moglibyśmy najwygodniej przemieścić się do naszego punktu startu z rowerami i właśnie na wstępie PKP wycięły nam numer.

 • Ukraina 2006 - galeria zdjęć

  Nasza przygoda z Ukrainą zaczęła się całkiem niespodziewanie rok wcześniej, w polskich Bieszczadach, na szlaku do źródeł Sanu. Usiedliśmy na ławce z widokiem na Sianki i ... stało się. Polska strona była dzika, bezludna, na Ukrainie tętniło życie – jeździły pociągi, po stacji kolejowej kręcili się ludzie, bielały wieże kościołów. Nagle zapragnęliśmy tam pojechać, sprawdzić, co faktycznie dzieje się "po drugiej stronie lustra".

 • Ukraina 2006 - informacje praktyczne
 • Ukraina 2006 - trasa

  Nasza przygoda z Ukrainą zaczęła się całkiem niespodziewanie rok wcześniej, w polskich Bieszczadach, na szlaku do źródeł Sanu. Usiedliśmy na ławce z widokiem na Sianki i ... stało się. Polska strona była dzika, bezludna, na Ukrainie tętniło życie – jeździły pociągi, po stacji kolejowej kręcili się ludzie, bielały wieże kościołów. Nagle zapragnęliśmy tam pojechać, sprawdzić, co faktycznie dzieje się "po drugiej stronie lustra".

 • USA 2004 - informacje praktyczne
 • USA 2004 - relacja z wyprawy
 • USA 2004 - zdjęcia z wyprawy
 • USA Rocky Moutains National Park

  Kilkudniowa wyprawa do USA przez Rocky Moutains National Park oraz jego okolice, Yosemite National Park, San Francisco oraz pagórki przy San Jose. Przejazd przez Old Fall River Road do schroniska Alpine Center na wysokości 3600 m i Trail Ridge Road gdzie wysokość przekroczyła 3700 m a droga ciągnęła się po szczytach gór.

 • W co się zapakować

  Ogólnie można rzec że zasadą jest takie rozmieszczenie bagażu na rowerze, aby jego środek ciężkości był jak najniżej. Właśnie takie ułożenie bagażu, poprawia właściwości układu rower-rowerzysta.

 • W pogoni za wiosną

  KWIK pierwszy roku 2005 odbył się w okolicach podwarszawskich. Pogoda dopisała równie jak frekwencja - stawiło się chyba z 15 osób. Chyba bo każdy liczył wiele razy i za każdym razem wychodziło inaczej. Słowem tłumy były nieprzeciętne.

 • W poszukiwaniu zagubionej wiosny

  Puszcza Kampinoska nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Zachęceni pięknym warszawskim słoneczkiem i brakiem śniegu wyruszyliśmy powitać wiosnę do Puszczy Kampinoskiej. Baliśmy się nawet, że pojawi się błoto, które powinno było tam zalegać po ulewie, jaka była dnia poprzedniego. A tu niespodzianka: śnieg i żywy lód, a co za tym idzie niemiłosiernie ślisko, a my mamy semi slicki.

 • W trasie
 • Wakacyjne Wyjazdy Rowerowe
 • Warsztat

  Ta część serwisu poświęcona jest wszelakim zagadnieniom technicznym związanym z naprawą i konserwacją roweru. Dowiesz się tutaj jak dokonać prowizorycznej naprawy w trasie bez specjalnych narzędzi i części zamiennych. Jeżeli masz zacięcie do majsterkowania możesz wykorzystać nasze porady zamieszczone w części zrób to sam. Pokazujemy między innymi jak zrobić stelaż do przewozu aparatu fotograficznego, centrownicę do kół ze starego widelca oraz oświetlenie halogenowe do roweru zasilane akumulatorem.

 • Warunki przewozu rowerów w konkretnych liniach lotniczych
 • Węgry, Chorwacja, Słowenia
 • Węgry, Chorwacja, Słowenia na czterech kółkach

  Spokojnie! Bez obaw... Wyjaśniam, że nie podróżowaliśmy samochodem, tylko na rowerach... we dwójkę. Nasza wyprawa rozpoczęła się w Budapeszcie, skąd wyruszyliśmy drogą nr 6 wzdłuż Dunaju. Sam Budapeszt zrobił na nas spore wrażenie - duże miasto tętniące życiem. Jest tu parę miejsc, które warto zobaczyć i poświęcić na to kilka dni, Między innymi góra Gelerta, na którą można wjechać rowerem i obejrzeć z niej panoramę stolicy.

 • Węgry, Chorwacja, Słowenia na czterech kółkach
 • Weselna wycieczka - trasa

  Ślub to doskonała okazja do zorganizowania rowerowego wypadu. Jest przecież dużo ludzi, no i Młodym odmówić nie wypada... Nie należy więc się dziwić, że Dorota i Zabeł nie zaprzepaścili tej jedynej w życiu szansy i zorganizowali wycieczkę równie perfekcyjnie co ślub i wesele.

 • Wolin – Uznam 2009

  Nigdy nie chciałam pojechać do Niemiec. Mąż przebąkiwał coś o wycieczce do Berlina, znajomi kusili opisami wyprzedaży i innych atrakcji niemieckiej stolicy, ale przewalające się ulicami Gdańska hałaśliwe niemieckie wycieczki skutecznie odstręczały mnie od podróży za zachodnią granicę.

 • WWR 2'2004 Puszcza Kamieniecka - zdjęcia z wyjazdu
 • WWR 1'2004 Mazury i Warmia - Trasa
 • WWR 1'2004 Mazury i Warmia - Zdjęcia
 • WWR 2'2004 Puszcza Kamieniecka - trasa

  Mapka jak jechaliśmy przez Puszczę Kamieniecką.

 • WWR 3'2004 Kępa Pucka i Puszcza Darżlubska
 • WWR 3'2004 Kępa Pucka i Puszcza Darżlubska - trasa
 • WWR 4’2004 Wzdłuż Liwca - trasa
 • WWR 4’2004 Wzdłuż Liwca - zdjęcia
 • wycieczka do Puszczy Bolimowskiej

  Galeria zdjęć z jednodniowej Wakacyjnej Wycieczki Rowerowej (WWR) do Puszczy Bolimowskiej w 2003.

 • Wycieczka do zamku w Liwie

  Jakoś tak się co roku utarło ze jeden z KWIKów (Kwietniowych Wyjazdów Integracyjno Kondycyjnych) zawsze odbywał się w okolicach nadbużanskich. Tak było i tym razem. W dniu 2004.04.19 wyruszyliśmy na podbój zamku w Liwie (jak sama nazwa wskazuje mieszczącego się nad Liwcem, który jak wiadomo jest dopływem Bugu).

 • Wyjazd Zimnych Ogrodników '2004

  Galeria zdjęć z Wyjazdu Zimnych Ogrodników po Warmii w 2004.

 • Wyjazd Zimnych Ogrodników '2004 - trasa wycieczki

  Trasa wycieczki z Wyjazdu Zimnych Ogrodników po Warmii w 2004.

 • Wyniki I Konkursu Fotograficznego
 • Wyprawa 1995 do Wiednia

  Udało się w koñcu wyjechać, co prawda nie w piątek rano ale w niedzielę o 14.30, ale i tak dobrze, że się udało, bo Meeck zapragnął w środę sprawdzić czy mu się nie uda urwać ramy na spawie, no i próba wypadła pozytywnie.

 • Wyszukiwarka
 • wywiad

  Wywiad z uczestnikami wyprawy na najwyższą przejezdną przełęcz świata Khardung La w Himalajach.

 • Wzdłuż Liwca

  Na zakoñczenie wakacji wybraliśmy się na ostatni tego roku, wakacyjny wyjazd rowerowy, szlakiem dworów i pałaców wzdłuż rzeki Liwiec W męskim gronie, ponieważ kobiety tym razem nie zaszczyciły nas swoją obecnością, zrobiliśmy ciekawą trasę po piachach i szutrach. Początkowo planowana prosta linia trasy – 80 km wzdłuż Liwca przerodziła się ostatecznie w niezły, ponad stu kilometrowy zygzak.

 • X JWR - Roztocze

  Ciemno. Stacja kolejowa. Znów ruszamy nad Bug. Rozpoczyna się kolejny Jesienny Wyjazd Rowerowy. Wspólnie zastanawiamy się, która to już wycieczka o tej porze roku: Bieszczady, Pogórza, Pomorze...., tak to dziesiąty jubileuszowy JWR. Kto by pomyślał!

 • X JWR - Roztocze - galeria zdjęć

  Ciemno. Stacja kolejowa. Znów ruszamy nad Bug. Rozpoczyna się kolejny Jesienny Wyjazd Rowerowy. Wspólnie zastanawiamy się, która to już wycieczka o tej porze roku: Bieszczady, Pogórza, Pomorze...., tak to dziesiąty jubileuszowy JWR. Kto by pomyślał!

 • Z dzieckiem przez Mazury Garbate

  Dwa lata temu rozpoczęliśmy naszą rowerowo-przyczepkową przygodę na Suwalszczyźnie i z prawdziwą przyjemnością wróciliśmy w te okolice. Tym razem udaliśmy sie w rejon Mazur Garbatych obejmujących Pojezierze Ełckie, Puszczę Borecką i Szeskie Wzgórza.

 • Zaduszki w Dolinie Dolnego Bugu - trasa
 • Zasady

  Zasady kopiowania, modyfikowania i rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach www.koloroweru.pl

 • Zaskoczeni Warmią

  Są takie miejsca, które potrafią zakoczyć. Człowiek patrzy na mapę, czuje że będzie fajnie, jedzie - i jest jeszcze lepiej! Tak było niewątpliwie z tegoroczną Warmią.

 • Zdjęcia z RWM-1

  Galeria zdjęć z drugiego Rowerowego Wyjazdu Majowego Pogórza w 2001 roku.

 • zimą na rowerze

  to jest artykuł o jeździe na rowerze zimą.

 • Zimni Ogrodnicy na Warmii

  Mimo iż prognozy pogody na weekend 15.06-16.06.2004 były fatalne, Warmia skusiła nas swym urokiem i zdecydowaliśmy się pojechać na dwudniową rowererową wycieczkę.

 • Zipka E44 P

  Test super lekkiej czołówki na diody LED

 • Zrób To Sam

  Prezentujemy tu pomysły wykonania niektórych rzeczy we własnym zakresie.

 • Zupa Huang Ho

  Zupa huang ho to najłatwiejsze w przygotowaniu danie dla ambitnego kołorowerzysty.

 • Złodzieje rowerów.

  Artykuł Tomka Toszy z Gazety Wyborczej z 28 maja 2001 r.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie tylko na zasadach
określionych przez redakcję Koła Roweru >>zobacz.
strona główna |  index

0.06775 sek.  optima cennik