|
dokumentyWszystkie dokumenty należy bezwzględnie zabezpieczyć przed wodą. Zabezpieczenie powinno wytrzymać conajmniej kilkuminutową kąpiel w jeziorze lub rzece. Nieźle sprawdzają się grube woreczki foliowe zamykane 'na żyłkę'. Dokumenty i pieniądze muszą być noszone zawsze przy sobie, najlepiej w dwóch różnych miejscach. Dobrze jest posiadać dodatkowe miejsce (np mały portfel) do przechowywania drobnych sum oraz biletów itp., aby nie ujawniać gdzie i ile mamy pieniędzy. Przy przekraczaniu granicy paszport nie powinien być przechowywany razem z pieniędzmi i pozostałymi dokumentami.
- pieniądze - minimalna kwota jest ustalana przed każdym wyjazdem przez kierownika wyprawy. Należy zawsze posiadać trochę więcej, gdyż nie można dokładnie przewidzieć kosztów wyjazdu. Poza tym dodatkowa kwota może się przydać w przypadkach awaryjnych np. kradzierzy paszportu. Podczas podróży zagranicznych wskazane mieć walutę powszechnie uznawaną za wymienialną tj EUR albo USD, która będzie sukcesywnie wymieniana na walutę lokalną. Nie należy jednak wozić ze sobą zbyt dużej ilości pieniędzy. Niezłym pomysłem jest posiadanie karty kredytowej.
- karta kredytowa - powinna być akceptowana przez wszystkie placówki. Do tej grupy należy na przykład Visa Classic. Karty typu Visa Electron bądź Maestro nie są akceptowane w wielu krajach. Na koncie związanym z kartą podczas wyjazdu nie powinno być zbyt dużo pieniędzy a debet powinien być zablokowany. Należy także mieć numer telefonu zgłaszeniowego zaginięcia i blokady karty.
- dowód osobisty - lub inny dokument formalnie potwierdzający tożsamość.
- paszport - powinien być ważny przez co najmniej 3 miesiące (w niektórych krajach 6 miesięcy) i nie powinien być zniszczony. Zdjęcie nie może się odklejać a wpisy i stemple nie mogą być rozmazane. Nie powinien budzić zastrzeżeñ służb granicznych.
- kserokopia strony ze zdjęciem z paszportu - noszona w innym miejscu. W przypadku kradzieży bądź zgubienia może być bardzo pomocna.
- ubezpieczenie - w Polsce niekonieczne lecz wskazane, za granicą obowiązkowe. Najlepiej kserokopia umowy ubezpiecznia oraz instrukcja jak z ubezpieczenia korzystać.
- Spis placówek dyplomatycznych z numerami telefonów w krajach przez które będziemy przejeżdżać oraz spis numerów telefonów alarmowych (policja, pogotowie ratunkowe, GOPR itp.)
- Legitymacje uprawniające do zniżek: szkolne, kolejowe, PTSM, itp.
- spis telefonów do rodziny, aby w razie wypadku można było powiadomić odpowiednie osoby.
|