|
biwak
Rzeczy osobiste, które powinien zabrać każdy:
- śpiwór - latem puchowy około 400-500 g puchu lub ze sztucznym wypełnieniem, wiosną i jesienią koniecznie puchowy około 600-700 g puchu. Śpiwór musi być zabezpieczony przed wilgocią - zwłaszcza gdy sakwy nie są wodoodporne wkładamy go w gruby worek foliowy! Suchy (!) śpiwór jest najważniejszą częścią bagażu.
- karimat - może być zwykła karimatka, raczej dość gruba (w lecie może być nawet alumata, choć marnie redukuje nierówności terenu). Niezłym pomysłem jest posiadanie materaca samopompującego na którym śpi się bardzo wygodnie.
- kubeczek - nietłukący się, najlepiej z tworzywa, bądź stalowy z podwójnymi ściankami, aby nie stygł zbyt szybko. Niektórzy cenią sobie zwykły kubek stalowy gdyż można w nim gotować wodę. Pojemność co najmniej 0,33l.
- latarka - najlepiej "czołówka". Latarka powinna być mała i lekka, nie wymagająca dużej ilości ciężkich baterii. Ostatnio pojawiły się dobre latarki na superjasnych diodach świecących. Latarka powinna być zabezpieczona przed przypadkowym włączeniem gdy leży w sakwie.
- menażka z pokrywką - pokrywka jest konieczna ze względu na oszczędność energii. Woda pod przykryciem znacznie szybciej się gotuje.
- nóż - powinien być ostry i lekki, niezbyt duży, najlepiej składany.
- łyżka + widelec
- zapalniczka - 2 szt. lub zapałki - zabezpieczone przed wilgocią
- ściereczka - zwykła nieduża ściereczka - przydaje się podczas przygotowywania posiłków.
- płyn + myjka do mycia naczyñ - zagęszczony płyn kuchenny, ulegający biodegradacji. Należy zabrać tylko tyle płynu ile jest konieczne. Na tydzieñ dla dwóch osób wystarcza około 50 ml płynu. Odpowiednim pojemnikiem na płyn jest np. buteleczka po szamponie nizoral.
- torby foliowe - kilka do kilkunastu sztuk, dobrze sprawdzają się niektóre worki na śmieci. Służą głównie do zabezpieczania różnych rzeczy przed wilgocią oraz do segregacji rzeczy w sakwach.
- papier toaletowy - zabezpieczony przed wilgocią.
- środki higieniczne - czyli mydło, mały szampon, szczoteczka i pasta do zębów, dla panów także nożyk i krem do golenia. Nie należy zabierać dużych ilości kosmetyków gdyż są ciężkie a i tak nie będzie czasu aby je używać.
- sznurek - kilka metrów niezbyt grubego mocnego sznurka - najlepiej ze sklepu wspinaczkowego. Przydaje się np. do rozwieszania mokrych ubrañ w nocy aby wyschły, do naprawy
sprzętu, bądź awaryjnego holowania.
- kilka klamerek do bielizny, agrafki, przybory do naprawy sakw i odzieży, kawałek drutu
- mapy, przewodniki, notatki - zabezpieczone przed zamoknięciem.
- pisadło i mały notatnik - pisadło powinno być wodoodporne i niezamarzające. Często zdarza się konieczność zapisania czegoś np. rozkładu jazdy pociągu, cen, pozostawienia wiadomości.
- zegarek - najlepiej z budzikiem.
- termos - wiosną i jesienią wskazany jest nieduży metalowy termos, w którym można wozić gorącą herbatę lub kawę. W niektórych krajach np. skandynawskich termos przydaje się także w lecie, gdy temperatura nawet w ciągu dnia może spadać poniżej 10 stopni C.
Rzeczy wspólne dla 2-3 osób:
- namiot - zwykle 2 lub 3 osobowy namiot typu iglo. Powinien być dwuwarstwowy - tropik i sypialnia. Może być trochę cięższy niż przy wędrówkach pieszych (nie więcej jednak niż 4 kg). Powinien posiadać przedsionek aby mieściły się w nim sakwy.
- zbiornik na wodę - składany zbiornik o pojemności 5-10l. Zbiornik przydaje się w miejscach gdzie dostęp do wody jest utrudniony, co zdarza się bardzo często.
- kuchenka + paliwo do niej - powinna to być lekka kuchenka gazowa lub benzynowa. Należy mieć na uwadze, że w niektórych krajach mogą wystąpić problemy z uzupełnieniem zapasu paliwa do kuchenek gazowych. Gdy wykorzystujemy transport lotniczy nie można zabierać ze sobą pojemników pod ciśnieniem, jakim są kartusze z gazem propan-butan.
- deseczka (lub plasticzka) do krojenia - o wymiarach 15x20cm, przydaje się do sporządzania posiłków.
- otwieracz do puszek
- folia - zwana także 'wielką folią' - dość gruba folia lub brezent o wymiarach około 2x2m. Służy do przykrywania rowerów na noc, rozkładania noclegu bez namiotu, itp.
- rurka - czasami przydaje się plastikowa rurka o średnicy 1,5 cm i długości 1m do nabierania wody.
- siekiera - lekka z rękojeścią z tworzywa. Może być jedna na 3-4 namioty. Siekiera jest obowiązkowa gdy gotujemy na ognisku.
|