Strona G��wna
Szukaj:   
abc     o nas     login
Wzmocnij POWER - wyjd¼ na rower

Jeśli podoba Ci się ta strona, zagłosuj na nas.

Wyprawy Rowerowe
z powrotem strona główna do góry

Terminologia rowerowo-podrnicza ma to do siebie, ze niekiedy znane od lat sowa nabieraj zupenie nowych znacze, zwaszcza jeeli podruje si w grupie. Chtnych do zgbienia specyfiki rowerowego sownictwa zapraszamy do skorzystania z naszego leksykonu. Uatwi to rwnie poruszanie si po stronach Koo Roweru.


AdrenalinaHormon przyspieszający i wzmacniający pracę serca, wydzielany w sytuacjach zagrożenia i napięcia - ujawnia się szczególnie w trakcie stromego zjazdu po serpentynach lub kamieniach w czasie deszczu. Daje również znać o sobie w czasie skrętu w lewo na zatłoczonej czteropasmówce. Pojawia się także w czasie podróży pociągiem [bez wagonu bagażowego], a zwłaszcza podczas załadunku bagażu. Zob. też stres
 
BCSBoże Ciało w Sakwie. Zwane również czerwcówką lub RWM bis (jeśli Boże Ciało wypada w maju) Drugi wyjazd odbywający się w przedłużonym weekendzie majowym lub czerwcowym
 
Bidonnajważniejszy element z wyposażenia roweru
 
DrogaUtwardzony fragment nawierzchni po którym da się przejechać rowerem. Dla rowerzysty niezbędny element krajobrazu. W zależności od rodzaju nawierzchni wyróżniamy drogi: asfaltowe (rasowy rowerzysta asfaltowi mówi stanowczo: "nie!") brukowe - tzw. "kocie łby" (takim zazwyczaj kobiety mówią nie) piaszczyste -dla niektórych przedmiot udręki lub ekstazy. szutrowe - godzą wszystkich, najbardziej pożądane przez rowerzystów.
 
DzwonekSygnalizator używany przez Kierownika wycieczki trzymający grupę w jako takiej dyscyplinie, o następującej symbolice:
Pierwszy dzwonek - należy dokoñczyć aktualnie wykonywane czynności i nie rozpoczynać następnych
Drugi dzwonek - należy przygotować się do jazdy, schować resztę kanapek, zapiąć sakwy
Trzeci dzwonek - ruszamy!
 
GumaZwyczajowe określenie wyrobów wulkanizowanych. Może oznaczać dędkę, oponę lub linkę do przytroczenia części ekwipunku do bagażnika roweru
 
IntelektWłaściwa człowiekowi zdolność myślenia. Po kilku dniach wyprawy skupia się głównie w udach i w łydkach.
 
Internetźródło wszelakich danych, również tych z Koło Roweru. Potrafi oszukiwać... zwłaszcza odnośnie rozkładu jazdy pociągów. "Internet pana oszukał" dowiedzieliśmy się w informacji PKP przed KWIK-iem 4
 
JWRJesienny Wyjazd Rowerowy - jak sama nazwa wskazuje, wyjazd odbywający się Jesienią. Oficjalny JWR pierwszy raz pojawił się w 2003 roku.
 
KierownikPomysłodawca i organizator wyjazdu.
 
kmPodstawowa jednostka odległości używana przez rowerzystów.
 
Knajpaszeroko rozumiane lokale gastronomiczne (od restauracji do jadłodajni w schronisku), służące do spożywania Obiadu. Przedmiot cichej udręki Piły, którego zdaniem powinniśmy gotować posiłki na tradycyjnych palnikach, które wieziemy w sakwach, jak na prawdziwych rowerzystów przystało.
 
Koło rowerusymbol wspólnej pasji. Część roweru, a także to, co widać wokół niego... Strona internetowa dokumentująca rowerowe wyczyny i nie tylko. Polecana dla wszystkich miłośników podróży na dwóch kółkach (tych ekologicznych) www.koloroweru.pl
 
Kupanieformalna nazwa grupy poruszającej się na rowerach. Kupa pojawiła się niespodziewanie z powodu silnego wiatru w drugiej części RWM-u 3, skutecznie niwelując indywidualistyczne zapędy niektórych uczestników. Wtedy powstało hasło: "Kupa chce siku!"
 
KWIKKwietniowy Wyjazd Integracyjno-Kondycyjny. Jedno- lub dwudniowa wycieczka mająca podreperować kondycję i morale uczestników przed rozpoczynającym się właśnie sezonem a w szczególności przed nadchodzącym RWM-em Dla uczestników debiutujących na RWM-ie KWIK-i stają się obowiązkowe!
 
LampaMoże być przednia i tylnia. Element wyposażania roweru zwiększający bezpieczeñstwo na drodze.
 
meeckOstoja spokoju, doświadczony rowerzysta. Rozładuje każdą stresową sytuację, wyciągając z zakamarka sakwy niezbędną śrubkę lub dopasowując abstrakcję z mapy do otaczającego krajobrazu. W każdych okolicznościach służy praktycznym rozwiązaniem.
 
Nepomucenpieszczotliwie zwany Nepomuckiem lub Nepomukiem Odkrycie KWIK-a 3 w 2003 r. Prawdziwy Nepomucen winien legitymować się krucyfiksem, liściem palmowym, stułą oraz czerwonymi butami ze ściętymi czubkami. Poza oryginałami w przydrożnych kapliczkach pojawia się wiele podejrzanych fałszywek, którym brak któregoś z wyżej wymienionych elementów (bądź - o zgrozo! - nie mają żadnego). Przedmiot cichej rywalizacji między Piłą i Zabłem (kto odnajdzie więcej Nepomuków..?)
 
Obiadzwyczajowy posiłek regeneracyjny spożywany w godzinach popołudniowych. Słowo surowo zakazane przed pokonaniem dystansu 40 km. W praktyce zakaz niejednokrotnie łamany ku cichej (bądź głośnej) rozpaczy Kierownika
 
Piłanieoceniony Kierownik wielu wycieczek, przede wszystkim RWM. Pomysłodawca KWIK-ów Pasjonat wyczerpujących wysiłków fizycznych. Autor słynnego powiedzenia: "Dać sobie w Udo" (oraz paru innych). Nie ustaje w wysiłkach, żeby zrobić z nas prawdziwych, ekstremalnych rowerzystów - z różnym skutkiem. Na przeszkodzie stoją bowiem Knajpy...
 
PKPPolskie Kolej Pañstwowe - monopolista w zakresie przewozów kolejowych. Podróżowanie z tą firmą jest zwykle pełne niespodzianek. Instytucja wykazująca zupełny brak zrozumienia dla rowerzystów i ich bagażu, co wyraża się (w zależności od składu pociągu):
  • brakiem wagonu bagażowego
  • odłączaniem/przyłączaniem wagonu bagażowego w połowie trasy
  • nakazem przewożenia rowerów wyłącznie w pierwszym przejściu pierwszego lub ostatnim ostatniego wagonu składu
Na szczęście w pociągach są kible, które można wykorzystać inaczej
 
Podjazdjazda pod górę (mniej lub bardziej stromą). Dla jednych udręka, dla innych pretekst do medytacji.. Szczególnego wysiłku i samozaparcia wymagają Podjazdy typu "Dać sobie w Udo". Przeważnie nagrodą za pokonanie Podjazdu jest Zjazd. Niekiedy jednak Podjazd przekształca się w kolejny Podjazd (zwykle bardziej stromy), wywołując ciche przekleñstwa co mniej odpornych Podjeżdżaczy.
 
PrzyjemnośćDla prawdziwego rowerzysty istnieje jedna przyjemność "Przyjemność czerpiemy z jazdy rowerem". wszelkie inne przyjemności w porównaniu z powyższą mają charakter jedynie marginalny.
 
RekordyDla niektórych cel jazdy na rowerze. Wyróżniamy rekordy naj:
  • najszybciej - rozumiany zarówno jako maksymalną osiągniętą prędkość, jak również tę samą odległość przebytą w najkrótszym czasie
  • najdalej - może być to maksymalna odległość przebyta w ciągu jednego dnia
  • najwyżej - może być to maksymalna wysokość na jaką udało nam się wjechać rowerem.
  • najwięcej - tu mamy pełną dowolność: może być kilometrów, uczestników wycieczki, itp., ale również rowerów w pociągowym kiblu. Aktualny rekord w tej konkurencji wynosi 7 szt. [przy 5 można było jeszcze sikać] Należy do Piły i został ustanowiony na dworcu PKP Kudowa Zdrój
Inną kategorię stanowią rekordy życiowe - maksymalna liczba przejechanych w życiu kilometrów - ten ostatni przedłużamy z każdym obrotem koła..
 
RowerPrzedmiot kultowy, dla niektórych fetysz. Prosty mechanizm umożliwiający człowiekowi pokonywanie dużych odległości również w trudnym górskim terenie. Niezbędny element wszystkich wyjazdów: KWIK-owych i RWM-owych oraz WWR-owych
 
RWMRowerowy Wyjazd Majowy. Odbywa się w czasie tzw. długiego weekendu majowego (1-3 maja) w wybranym regionie kraju. Pierwszy (historyczny już) RWM odbył się w 2000 r. na Roztoczu, drugi - w 2001 r. na Pogórzu, trzeci - w 2002 r. na Pojezierzu Suwalskim, wzdłuż wschodniej granicy, aż do Białowieży, czwarty - w 2003 r. wokół Kotliny Kłodzkiej.
 
Sakwapodstawowy element ekwipunku rowerzysty (chociaż niektórzy skłaniają się ku plecakom). W zawieszonych po bokach bagażnika sakwach przewozimy cały swój biwakowy dobytek. Sakwy są przeważnie dwie, co powoduje, że poszukiwany niecierpliwie przez nas przedmiot znajduje się zwykle "w drugiej sakwie"
 
Serpentynywijące się wężowo zakręty. Przy podjeździe zmniejszają udrękę nadzieją na kawałek drogi o mniejszym spadku w niewidocznej jej części, przy zjeździe wzmagają wydzielanie adrenaliny. Bywają również przyczyną wypadków.
 
Sklepmiejsce licznych postojów, czynionych pod pretekstem dokonywania zakupów, niezbędnych do pokonania następnych kilometrów. Mekka dla spragnionych (zwłaszcza po zużyciu wody w trakcie biwaku)
 
StresUczucie silnego napięcia psychicznego, nie związane z samą jazdą na rowerze. W największym nasileniu ujawnia się w trakcie przenoszenia 10 rowerów i 20 sakw z jednego pociągu do drugiego, mając na to niecałą minutę. Zob. też Adrenalina
 
ŚWIRŚnieżny Wyjazd Irracjonalnych Rowerzystów.
 
Taśma sklepowataśma służąca do zaklejania kartonów w sklepach. Podstawowe wyposażenie w dalekich wyprawach, gdyż można nią połączyć wiele rzeczy, np.: części bagażu, prowizorycznie naprawić uszkodzenia sprzętu itp.
 
Ubikacjapociągowy kibel (nie zasługujący raczej na wytworne miano toalety). Poza tradycyjną funkcją (a może przede wszystkim) służy do przewożenia rowerów. Zob. też Rekordy
 
Udo(inaczej - "Dać sobie w Udo") bardzo stromy Podjazd, pokonywany na rowerze tylko przez najbardziej zdeterminowanych rowerzystów. Pozostali pchają rowery bądź są ciągnieni na sznurku. Jedyną osobą pokonującą DSU z pieśnią na ustach jest Piła.
 
Worek na śmiecitorba z plastiku o wszechstronnym zastosowaniu. Poza tradycyjnym przeznaczeniem w zależności od potrzeby może służyć jako opakowanie na ubranie, żywność czy wreszcie jako ochraniacze na buty w czasie deszczu (zwłaszcza ulewnego).
 
WWRWakacyjny Wyjazd Rowerowy. Jeśli jest długi i odległy wtedy zamienia się w wyprawę
 
Wypadkiniestety czasem się zdarzają. By umniejszyć ich potencjalne skutki, nie wolno zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeñstwa - zawsze jeździć w kasku, nie rozwijać nadmiernej prędkości na kiepskiej drodze, zachowywać należytą odległość od pozostałych uczestników ruchu, przestrzegać przepisów drogowych, itp., itd.
 
WyprawaDługa i trudna wycieczka rowerowa w odległe rejony
 
ZabełRowerzysta-dokumentalista. Niestrudzony realizator hasła "RWM - zero intymności". Ze szczególnym upodobaniem uwiecznia wysiłki w trudnym terenie i emocje z tym związane (a już rzucenie rowerem to prawdziwy rarytas!). W trakcie RWM-u 4 nieco odpuścił, za to wraz z Gosią skutecznie namawiał nas na chwilę refleksji nad życiem z rowerem. Autor wielce udatnych zdjęć krajobrazowo-reportażowych.
 
Zjazdw zależności od rodzaju nawierzchni i pogody, nagroda za pokonany Podjazd albo kolejny wysiłek i trudne przeżycie. W górach, codzienny zastrzyk adrenaliny. Niezbędny element do bicia rekordów szybkości
 
ZwiedzaniePoznawanie, oglądanie. W obliczu samej jazdy czynność o drugorzędnym znaczeniu. Niektórzy mylą pojęcie zwiedzania z wolną jazdą. Jeden z nas zapytany o mijany drewniany kościółek. powiedział: Zwolniłem
 
ŁazienkaJedno z najbardziej pożądanych miejsc w czasie rowerowych wycieczek, przedmiot westchnieñ żeñskiej części (jeżeli męska część wzdycha, to się do tego nie przyznaje)
 
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikowanie tylko na zasadach
określionych przez redakcję Koła Roweru >>zobacz.
strona główna |  index

0.04656 sek.  optima cennik